21:45

Rozmowy Zasadnicze: Katowicka kultura teatralna – rozkwit czy uśpienie?


Źródło: https://www.facebook.com/InqubatorTeatralny
   Wczorajszą odsłonę Rozmów Zasadniczych, gdzie na tapet został rzucony temat: "Katowicka kultura teatralna – rozkwit czy uśpienie?" można zdecydowanie zaliczyć do udanych dyskusji. Jakie wnioski i jak to jest z tym rozwojem kulturalnym?

   Mimo pogody, która nas nie oszczędza z Ksawerym na czele, pojawiłam się na sobotnim spotkaniu z cyklu Rozmowy Zasadnicze organizowanego przez zespół absolwentów i studentów kierunków artystycznych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a także Uniwersytetu Śląskiego: historii sztuki, kulturoznawstwa oraz filologii polskiej. Gośćmi panelu byli: dr Dorota Fox (Zakład Teatru i Dramatu, Uniwersytet Śląski), Jagoda Stuła (Inqubator Teatralny) oraz Maciej Dziaczko (aktor i pedagog teatralny, związany z licznymi projektami teatralnymi). Idea projektu jest wg mnie jak najbardziej trafna, ponieważ kto ma podjąć problematykę kultury jak nie młodzi?

Źródło: https://www.facebook.com/InqubatorTeatralny
    Dyskusja momentami bywała naprawdę zacięta i krążyła wokół wielu wątków.  Przede wszystkim starliśmy się znaleźć przyczynę oraz sposób na przyciągnięcie młodych do teatru. Właśnie młodych, ponieważ to oni są przyszłością każdego teatru, bez widzów teatr nie będzie miał sensu, ponieważ to widzowie są trzonem jego rozwoju. Dużo zależy od edukacji, jeżeli w naszych najmłodszych latach nikt nie zaszczepi w nas tego "łaknienia kultury" to niestety, ale w naszym życiu nie będzie ona miała większego znaczenia, a powinna. Skupiliśmy się też na roli pedagoga teatralnego i jaka powinna być jego funkcja w teatrze.

Źródło:https://www.facebook.com/InqubatorTeatralny
   Nasze rozmowy zahaczyły również o promocję, dlaczego niektóre z teatrów nie próbują się promować, a co za tym idzie to oczywiście postawa wielu dyrektorów. Trudno opisać to wszystko w okrojony sposób, bo dyskusja była żywa i naprawdę poruszała wiele istotnych kwestii, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich na kolejne spotkanie Rozmów Zasadniczych, ponieważ temat z pewnością będzie intrygujący i nie cierpiący zwłoki, a co najważniejsze będziecie mogli wypowiedzieć głośno swoje zdanie w słusznej sprawie.

   No, a jak to jest z tą kulturą na Śląsku? Być może jest ona dopiero w fazie rozkwitu i zbyt dużo nie można jeszcze powiedzieć, jakie będą efekty tego plonu? Jakie jest Wasze zdanie?

M.C.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP